martedì 14 agosto 2007

ANNA POLİTKOVSKAJA’YI UNUTMAMAK İÇİN

7 Ekim, Anna Politkovskaja’nın Moskova’daki evinin önünde öldürülüşünün birinci yıldönümü olacak. Rusya’nın hatırladığı bu cesur gazeteciye ateş açma emrini verenler ile onu maskesiz olarak dört kurşunla öldüren,halen cezalandırılmadı. Anna, infazından birkaç saat sonra Başkan Putin tarafından vaktinde tanınmış olduğu kadar kendi vatanında tanınmamaktaydı. Anna’nın Çeçenistan ve Rus demokrasi karmaşası üzerine yazmış olduğu kitaplar Rusya’da yayımlanmakta zorluk çekmekteydi.Kremlin de KGB’li eski bir general tarafından idare edildiği sürece, Rusya’da basın özgürlüğü tehdit altında kalmaktadır.

Bütün bu zehirlemeler ve tehditlere rağmen Anna, kendi topraklarını yani Rusya’yı terketmeyi istememişti. Groznj’daki insan haklarının ihlali üzerine yapmış olduğu cesur röpörtajları, Moskova’da olduğu gibi Batıda da dikkat çekmişti. Ama AB’nin hiçbir temsilcisi, hiçbir devlet başkanı hatta özgürlüğü savunan bir başbakan bile cenazesine katılma zorunluluğu hissetmemişti.

Her ne kadar da politika bu olaya ilgisiz kalmışsa ( ki daha az jeton ile doğal gaz elde etme yarışmasına daha fazla ilgi göstermektedir ) da dünya kültürü Anna Politkovskaja’yı unutamaz.

O halde Avrupa’daki tüm gazeteler, tiyatrolar, filarmoni orkestraları ya da tek tek sanatçılardan 7 Ekim 2007’de Anna’yı anmak için organizasyon yapmalarını isteyelim: Sırf, onu öldürene biz unutmuyoruz demek için !

mailto: 7ottobre2007@gmail.com

Nessun commento: